Okazyjne ubrania męskie

Zapewne większość z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że wybór eleganckiego ubrania dla mężczyzn jest mniej problematyczny niż stylowej odzieży dla kobiet. Nie oznacza to jednak, że zwalnia to ich z dbania o swój wizerunek. Potrzeba dużo pracy i wysiłku, by móc powiedzieć: to jest dobrze ubrany mężczyzna. 

Mówiąc o okazyjnym stroju męskim, mamy na myśli przede wszystkim  garnitur. Jest to ubiór męski najczęściej kupowany na bierzmowanie, ślub, wesele czy pogrzeb. Choć mijają kolejne miesiące a nawet lata, moda w  przypadku opisywanego stroju niewiele się zmienia. Można zatem śmiało powiedzieć, że garniturów się nie kupuje, ale inwestuje się w nie. Choć nie ma złotej recepty na to jak dobrać odpowiedni garnitur dla mężczyzny, trzeba pamiętać o tym, by wziąć pod uwagę budowę ciała, wysokość czy kolor włosów.  Liczy się także dobra jakość materiału, odporność na częste pranie, łatwość prasowania. Najpopularniejsze są garnitury trzyczęściowe, na które składają się: spodnie, kamizelka oraz marynarka. Do garnituru dochodzi jeszcze oczywiście koszula oraz krawat. Te trzy części okazyjnego ubioru męskiego muszą do siebie pasować. Przyjmuje się, że tylko jeden z elementów może być we wzorki (kratkę lub paski).

Eleganckim strojem męskim noszonym w czasie oficjalnych uroczystości (ślub, pogrzeb, składanie życzeń głowie państwa) jest także żakiet. Jest bardzo popularny w krajach anglosaskich. Składają się na niego: marynarka w kolorze szaroczarnym o długich połach do kolan, sztuczkowych spodni, najczęściej czarna kamizelka i popielaty krawat. Należy pamiętać, że do żakietu męskiego zakłada się czarne pantofle (nigdy lakierki) i obowiązkowo ciemne skarpetki.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że elegancki ubiór męski będzie efektowny tylko wtedy, gdy wszystkie akcesoria odzieżowe (np. kapelusz, zegarek, pasek) są właściwie dobrane.

Powrót na górę