Suknie z epoki art deco – elegancja i styl charleston w modzie retro lat 20

Suknie z epoki art deco – elegancja i styl charleston w modzie retro lat 20

Suknie z lat 20. XX wieku to przede wszystkim luźne, proste kroje sięgające do kolan, z obniżoną linią talii. Charakteryzowały się dekoracjami z frędzli, cekinów, koralików i haftów. Dominowały tkaniny jedwabne, szyfon i aksamit. Typowe kolory to czerń, beż, złoto i srebro. Suknie często zdobiono geometrycznymi wzorami art deco. Dekolt był płytki, z przodu lub na plecach. Ciekawe były także asymetryczne cięcia i warstwy materiału. Do sukni noszono długie sznury pereł, rękawiczki i opaski na głowę z piórami. Styl ten powrócił do mody dzięki filmowi „Wielki Gatsby”.

Lata dwudzieste XX wieku przyniosły rewolucyjne zmiany w modzie damskiej, całkowicie przekształcając sylwetkę kobiecą. Suknie z epoki Art Deco charakteryzowały się niespotykaną dotąd prostotą i geometrycznymi wzorami. Nowa era wyzwolonej kobiety manifestowała się poprzez skrócenie długości sukien do połowy łydki, co było prawdziwym skandalem obyczajowym. Projektanci zrezygnowali z gorsetów i ciasnych talii na rzecz luźnych, prostych fasonów – zwanych „La Garconne”. Modne stały się dekoltowane plecy, asymetryczne cięcia i wielowarstwowe spódnice z frędzlami. Fascynacja sztuką egipską (po odkryciu grobowca Tutanchamona) wprowadziła do mody orientalne motywy, bogate zdobienia i charakterystyczne geometryczne wzory.

Styl charleston wprowadził do mody suknie stworzone z myślą o tańcu i zabawie. Najbardziej różne elementy garderoby lat 20. to:

  • Suknie z obniżoną talią i plisowanymi spódnicami
  • Zdobienia z koralików, cekinów i frędzli
  • Długie sznury pereł i opaska na głowę z piórkiem

Rewolucja w kroju i zdobnictwie sukien

Materiały wykorzystywane do produkcji sukien także przeszły transformację. Jedwab, szyfon i krepa stały się podstawowymi tkaninami. Charakterystycznym elementem były także transparentności – warstwy delikatnych materiałów nakładane jedna na drugą. Suknie wieczorowe często wykonywano z połyskujących materiałów (wprowadzono wtedy ciekawy do teraz „changeant”). Zdobienia wykorzystywały nowe techniki: termotransfer, malowanie na tkaninie i aplikacje z różnorodnych materiałów.

Aktualnie inspiracje epoką Art Deco

Moda retro lat 20. nieustannie powraca na wybiegi i czerwone dywany. Projektanci często sięgają po różne elementy: geometryczne wzory, połyskujące zdobienia i luźne fasony. „Wielki Gatsby” na nowo rozbudził zainteresowanie tym okresem ( w kontekście mody). Suknie inspirowane art deco pojawiają się na największych galach – od Oscarów po Met Galę. Aktualnie interpretacje często łączą klasyczne elementy z nowoczesnymi materiałami i technologiami wykonania. Jak odnaleźć równowagę między historycznym stylem a faktycznymi trendami? Odpowiedź na to pytanie wciąż inspiruje kolejne pokolenia projektantów.

Suknie w szyku lat 20. – poznaj modę, która zawróciła w głowie Wielkiemu Gatsby’emu

Zwiewne, krótkie suknie z frędzlami i błyszczącymi dodatkami

Charakterystyczne dla tego okresu suknie podkreślały swobodę ruchów i emanowały nonszalancją, zrywając z tradycyjnym gorsetowym wizerunkiem kobiety. Lata dwudzieste przyniosły rewolucję w modzie damskiej, wprowadzając suknie o prostych, luźnych fasonach, które nie podkreślały talii. Długość sukien sięgała do połowy łydki, co było skandalem w ówczesnych czasach. Dominowały dekoracyjne frędzle, koraliki, cekiny i hafty geometryczne, tworzące charakterystyczne wzory art déco.

Najpopularniejsze materiały to jedwab, szyfon i koronki, które bardzo dobrze współgrały z dynamicznym stylem życia „szalonych lat dwudziestych”. Suknie często zdobione były głębokimi dekoltami na plecach, podczas gdy przód pozostawał skromniejszy. Charakterystyczne było także asymetryczne wykończenie dołu sukni oraz warstwy materiału tworzące efekt kaskady. Kobiety łączyły te kreacje z długimi sznurami pereł, piórami i opaskami na głowę zwanymi „bandeau”. W tym okresie po raz pierwszy pojawiły się także suknie bez rękawów, co było wyrazem emancypacji kobiet i ich nowej roli w społeczeństwie. Projektanci tacy jak Coco Chanel czy Paul Poiret przyczynili się do spopularyzowania tego rewolucyjnego szyku, który do teraz inspiruje współczesną modę.

Charlston i art déco – tanecznym krokiem przez modę lat 20.

Sukienka charlston to prawdziwa ikona lat 20. XX wieku, która do teraz zachwyca swoim niepowtarzalnym charakterem i elegancją. Stanowi kwintesencję szyku art déco, łącząc w sobie geometryczne wzory, błyszczące cekiny i charakterystyczne frędzle, które podczas tańca tworzyły hipnotyzujący efekt ruchu. Kreacja ta była symbolem wyzwolenia kobiet, manifestem nowej ery i zerwania z dotychczasowymi konwenansami. Prosty krój, luźno układający się na sylwetce, pozwalał na swobodne wykonywanie energicznych ruchów tanecznych. Sukienki charlston najczęściej sięgały do kolan i były bogato zdobione cekinami, koralikami oraz haftami, tworzącymi symetryczne, geometryczne wzory.

  • Wielowarstwowe frędzle wykonane z jedwabiu
  • Ręcznie naszywane cekiny i koraliki
  • Geometryczne wzory inspirowane art déco
  • Długość do kolan lub mid-calf
  • Prosty, luźny krój bez podkreślonej talii
  • Głębokie dekolty na plecach
  • Asymetryczne wykończenia dołu sukienki

Charakterystyczne zdobienia nie były jedynie dekoracją – miały także znaczenie, dodając sukience odpowiedniej wagi, co sprawiało, że materiał pięknie układał się podczas ruchu. Projekt takiej sukienki wymagał niezwykłej precyzji i kunsztu, a wykonanie mogło trwać nawet parę tygodni. Najbardziej luksusowe modele były ręcznie wyszywane przez najlepszych rzemieślników, wykorzystujących najwyższej jakości materiały.

Wpływ sukienki charlston na współczesną modę wieczorową

Aktualnie projektanci nadal czerpią inspirację z sukienek charlston, tworząc nowoczesne interpretacje tego klasycznego szyku. Elementy charakterystyczne dla lat 20., takie jak frędzle czy geometryczne wzory, regularnie pojawiają się na światowych wybiegach w kolekcjach wieczorowych. Połączenie tradycyjnych elementów z nowoczesnymi materiałami i technologiami pozwala tworzyć kreacje, które oddają hołd złotej erze jazzu, jednocześnie odpowiadając na potrzeby faktycznych kobiet.

Art déco w nowoczesnej odsłonie – akcesoria vintage do sukni w szyku „Great Gatsby”

Perły różnej wielkości, długie sznury i naszyjniki typu kolia to najbardziej różne elementy biżuterii z lat 20. XX wieku. Dopełnieniem stylizacji gatsby są błyszczące opaski na głowę z piórami, kryształkami lub cekinami, które stanowią wizytówkę mody tego okresu. Nieodłącznym elementem są także długie rękawiczki sięgające za łokieć, wykonane z satyny lub koronki, dostępne w różnych kolorach, choć najpopularniejsze są te w odcieniach bieli, czerni i beżu. Charakterystyczne dla tego szyku są też torebki kopertówki zdobione cekinami, haftami lub frędzlami, często wykonane z metalicznych tkanin lub zdobionych materiałów. Miłośniczki szyku vintage mogą sięgnąć po bole z piór lub szale z frędzlami, które dodają elegancji i dramatyzmu całej stylizacji. Broszki art déco z geometrycznymi wzorami, często inkrustowane cyrkoniami lub kryształkami, przypinane do sukni lub szali, stanowią kolejny ważny element. Buty na niewielkim obcasie, najlepiej z paskiem wokół kostki, tzw. Mary Jane, świetnie komponują się z sukniami w szyku lat 20. Do tego wachlarz z piór lub koronki, długie sznury pereł owijane wokół szyi lub spuszczane swobodnie na plecy oraz delikatne bransoletki typu bangle dopełniają całości. Aktualnie interpretacje tych dodatków często łączą klasyczne elementy z nowoczesnymi materiałami i technologiami produkcji.

Powrót na górę